poniedziałek, 17 maja 2010

Roszady na stanowiskach maklerskich

Niedawno w artykule pt: Jak znaleźć prace jako makler papierów wartościowych pisałem o zbliżających się roszadach na tych stanowiskach w kilku instytucjach.
Wczoraj Parkiet potwierdził moje informacje.

I tak: ING Securities (lider obrotów akcjami w 2009 r.) opuścił Jan Koch, członek zarządu i szef maklerów. Nieoficjalnie mówi się, iż przyszłość wiąże z Credit Suisse, ale żadna ze stron jeszcze tego nie potwierdziła.
Z UniCredit CA IB Poland pożegnał się Sebastian Siejko, dyrektor departamentu maklerskiego, a wraz z nim odeszło dwóch innych maklerów.

Jak widać są to przetasowania wśród liderów rynku kapitałowego, ale niesie to za sobą konsekwencje w zatrudnianiu nowych maklerów. Wspomniany UniCredit ponoć właśnie kończy kompletować team brokerski, zatrudniając nowe osoby. Nieoficjalnie wiadomo, że Wood & Company planuje zwiększyć swoje zaangażowania w Europie Środkowej, co także wiązać się będzie z zwiększeniem zatrudnienia wśród maklerów.
Rotacja na stanowiskach jeszcze trwa, a dodatkowo wzmocniło ją wejście Credit Suisse na rynek, do którego przeszedł też Grzegorz Kołodziejczyk, szef tradingu w DM BZ WBK.

Także ING szuka nowego maklera. Tak jak wspominałem w poprzednim artykule, gdy roczne bonusy zostaną wypłacone, otworzy się okienko transferowe – co też obserwujemy obecnie. Nie da się ukryć, że poszukiwane osoby to głównie maklerzy z doświadczeniem, których wielu nie ma. Zwłaszcza maklerzy odpowiedzialni za kontakty z instytucjami to elita rynku kapitałowego i są też najlepiej opłacani. Dla przykładu, jak podaje Parkiet, wiceprezes Ipopema Securities Stanisław Waczkowski zarobił w 2009 r. 3,8 mln zł.

Pozostaje liczyć na to, że podczas rotacji w kadrach będą tworzone nowe zespoły maklerów do których warto próbować się dostać. Oczywiście otrzymać prace na stanowisku maklera papierów wartościowych nie jest łatwo, a konkurencji na rynku przybywa, bo egzamin zdaje coraz więcej osób, ale obecny okres jest najkorzystniejszy do szukania pracy w tym zawodzie.

2 komentarze:

  1. bardzo dobry blog! dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję i zachęcam do komentarzy.

    OdpowiedzUsuń