czwartek, 17 czerwca 2010

KNF wnioskuje o zniesienie licencji maklera papierów wartościowych

Propozycję zniesienia wymogu zatrudnienia przez instytucje rynku kapitałowego określonej liczby maklerów i doradców inwestycyjnych (a także samych egzaminów państwowych) złożyła Komisja Nadzoru Finansowego w trakcie prac nad projektem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Poza granicami Polski istnieje powszechnie rozpoznawany odpowiednik licencji Doradcy Inwestycyjnego, jakim jest prestiżowy tytuł CFA, czyli Chartered Financial Analyst (o którym szerzej pisałem TUTAJ)

Natomiast co do maklera papierów wartościowych, to większość krajów pozostaje przy swoich własnych regulacjach.

Zaczynając od szczytu światowej finansjery - w USA brokerzy i doradcy podlegają rejestracji bądź egzaminom stanowym. Każdy inwestorzy może tam sobie sprawdzić, czy osoba, która przyjmuje od nich zlecenia, jest do tego upoważniona i jaka była historia jej kariery zawodowej - wystarczy odwiedzić internetową bazę danych.
Jest to dość powszechne w USA - tak samo łatwo można tam sprawdzić historię naszego samochodu czy też otrzymać szczegółowe informacje dotyczące domu, który chcemy kupić.

Bardzo w tej kwestii są restrykcyjni Chińczycy. Wydawanie licencji i egzaminy dla maklera należą do kompetencji samorządowego Chińskiego Stowarzyszenia Papierów Wartościowych, który pod ścisłym nadzorem tamtejszej Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Spraw Cywilnych. Licencję doradcy wydaje chiński odpowiednik KNF.


Wracając do Europy, oprócz Polski państwowe egzaminy maklerskie obowiązują także w... Rosji, Rumunii i Bułgarii. Większość naszych sąsiadów zdecydowały by sama giełda przyznawała uprawnienia maklerskie. Jest tak choćby w Niemczech, gdzie przyjmujący zlecenia musi przejść specjalne szkolenie i zdać egzamin, na Węgrzech jest podobnie. Na Słowacji maklerzy i doradcy są rejestrowani przez bank centralny, a w Czechach w ogóle brak formalnych wymogów w stosunku do maklerów.


Sytuacja z wnioskami o zniesienie licencji maklera jest bardzo ciekawa, z tego co obserwuje w mediach to nawet kandydaci na prezydenta RP włączyli się do dyskusji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz