poniedziałek, 6 grudnia 2010

Wyniki listopadowego egzaminu na maklera - zdało mniej niż 10%!

Listopadowy egzamin na maklera papierów wartościowych był dość szczególny z kilku powodów. Przede wszystkim najpierw miało go nie być, a potem miał być ostatnim w historii - przynajmniej tak wynikało z rewelacji dostarczanych przez KNF. Ostatecznie sprawa ucichła po stanowczym proteście Związku Maklerów i Doradców, całego środowiska oraz samych kandydatów oraz posiadaczy licencji.

Najwyraźniej zamieszanie przysporzyło egzaminowi sporo popularności bo przystąpiły do niego 382 osoby. Zaskakujący są jednak jego wyniki - egzamin na maklera papierów wartościowych z 7 listopada 2010r. zdało zaledwie 35 osób, czyli niecałe 10% kandydujących!

Poprzedni, marcowy, egzamin zdało blisko 180 osób - z czego wynika tak duża różnica w zdawalności?


Możliwe że z faktu iż KNF "w celu zapewnienia bezstronności" zrezygnowała z uczestnictwa w komisji egzaminacyjnej osób z rynku, co wpłynęło też na kształt pytań testowych.
W stosunku do poprzednich edycji egzaminu więcej było pytań z matematyki i analizy finansowej, ustalania kursów giełdowych oraz rachunkowości, a mniej z prawa.

Jak zapewnia rzecznik KNF, Łukasz Dajnowicz, zmiana składu komisji egzaminacyjnej miała na celu wyeliminowanie konfliktu interesów. W komisji nie ma już osób prowadzących odpłatne kursy przygotowawcze dla kandydatów, oraz członków władz samorządu maklerskiego, którzy mogliby ograniczać dostępu do zawodu.

Nie wiem na ile takie podejrzenia są umotywowane, ale jak widać po ilości zdających dostęp do zawodu nie jest łatwiejszy, a większość kandydatów nie spodziewała się takich zmian.

Chętnym zdobyć licencję maklera pozostaje przygotować się do kolejnego egzaminu - odbędzie się on na wiosnę, prawdopodobnie w marcu.

7 komentarzy:

 1. Po odwołaniu się zdało egzamin aż 18 osób więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony to dobrze dla zdających, z drugiej źle skoro KNF dalej robi dyskusyjne zadania.

  OdpowiedzUsuń
 3. przystąpiło 490 osób a nie tak jak sugeruje autor.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli podasz mi źródło tej informacji to chętnie zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 5. zdalo tak malo, bo zostala zlikwidowana strona investstock.pl na ktorej byly zrobione wszystkie zadania i ludzie nie maja sie skad uczyc.

  OdpowiedzUsuń
 6. Orientuje sie ktos jakie tablice mozna stowsowac na egazminie maklerskim??

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  Posiadam rozwiązane zadania egzaminacyjne z I etapu od roku 1997 do marca 2010 plus pytania/zadania z rekomendowanych książek.
  Posiadam także szczegółowo rozwiązane zadania z II etapu (do maja 2010) plus ponad 120 wybranych rozbudowanych zadań z odpowiedziami z rekomendowanych książek polsko i angielskojęzycznych.
  Oprócz tego mam w swoich zbiorach opracowania, skrypty z analizy fundamentalnej, finansów przedsiębiorstwa, zarządzania portfelem, ekonomii ... (materiały z kursu na doradcę inwestycyjnego)
  Kontakt: jangolgowski@gmail.com
  Pozdrawiam
  Jan Gołgowski

  OdpowiedzUsuń