wtorek, 8 września 2009

Zakres materiału wymagany na egzaminie na maklera.

Zakres materiału jest bezsprzecznie duży, żeby nie powiedzieć ogromny.
Sam mam za sobą studia na kierunku prawniczym więc nie raz musiałem zdawać duże egzaminy, ale z taką ilością się nigdy nie spotkałem. Że egzamin jest trudny dowodzą statystyki, zdawalność egzaminu nie przekracza 20%, a przecież nie przystępują do niego ludzie przypadkowi.

Do rzeczy.
Zakres materiału jest zawsze publikowany na stronie KNF'u co najmniej na 90 dni przed danym egzaminem. Wymagana jest znajomość przepisów prawa obowiązującego na miesiąc przed przeprowadzeniem egzaminu. Stąd też metoda nauki, polegająca od rozpoczęcia od prawa i na prawie skończeniu, na wypadek ewentualnych zmian w legislacji.

Szczegółowy wykaz możemy znaleźć w komunikacie Komisji Egzaminacyjnej, zamieszczonym w formacie pdf na stronie KNF'u – dla ułatwienia LINK
Polecam wszystkim zainteresowanym zdawaniem pobranie tego komunikatu już teraz by od początku wiedzieć czego się spodziewać!

Materiał możemy podzielić na 4 części:
  1. Przepisy prawne – rozporządzenia i ustawy, podobno aż 50% pytań jest z tego działu, co zweryfikuje sam jak przejdę do przerabiania testów z lat ubiegłych.
  2. Zasady funkcjonowania giełdy – regulamin GPW oraz zadania z obliczania kursów zamknięcia, otwarcia itp.
  3. Matematyka finansowa – zadania, zadania, zadania....
  4. Etyka – zasady etyki zawodowej i kodeks dobrej praktyki, wydaje się być najłatwiejszą z części

W pierwszym załączniku KNF podaje szczegółową ilość ustaw potrzebną do egzaminu.
Jest to spory zakres materiału, bardzo szczegółowego i trudnego do zapamiętania, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo który ustęp będzie w pytaniu, więc trzeba opanować wszystko.
Jedyny plus to fakt iż wszystkie ustawy w najnowszych wersjach można łatwo znaleźć w internecie.

Tak łatwo nie będzie ze zdobyciem pozycji książkowych, o czym napiszę w następnym poście.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz