piątek, 23 października 2009

Egzamin na maklera - tegoroczne wyniki.

Znane są już wyniki ostatniego w tym roku egzaminu na maklera.

Miał on miejsce w październiku i przystąpiło do niego 374 kandydatów na maklera, a zdało 86. Jest to najlepszy wynik od 2004 roku.
Trudno jest w tej chwili powiedzieć czy był on spowodowany wyjątkowo dobrym przygotowaniem kandydatów do licencji maklerskiej, czy może nieco łatwiejszymi pytaniami. Poprzedni egzamin w marcu tego roku zdało 65 osób. Najwięcej uzyskanych punktów to 209 na 240 możliwych, egzamin zdało w sumie 5 kobiet.

Podsumowanie roku 2009

Odbyły się już dwa przewidziane w tym roku egzaminy na maklera. Do obu łącznie przystąpiło 817 kandydatów, najwięcej spośród ostatnich lat. Oznacza to, że liczba osób z licencją maklerską w Polsce powiększyła się w roku 2009 o 151 osób. Lista ta jest jawna i każdy może ją pobrać ze strony KNFu.

Wnioski

Tak jak pisałem powyżej, nie wiem jeszcze co jest powodem tak dużej zdawalności, po udostępnieniu październikowych pytań na pewno będę miał już swoją opinię.

Nasuwa mi się jednak inny wniosek, mianowicie iż egzamin trzeba zdać w najbliższym terminie. Konkurencja na rynku rośnie coraz bardziej i elitarny wydawać by się mogło zawód staje się coraz powszechniejszy, co zawsze przyczynia się do ogólnego popsucia rynku pracy.
Innymi słowy – im więcej licencjonowanych maklerów, tym trudniejsze będą testy i tym trudniej będzie znaleźć pracę w zawodzie.

1 komentarz:

  1. Bardzo trudny egzamin, podobnie jak na doradcę inwestycyjnego czy podatkowego.

    OdpowiedzUsuń