piątek, 30 października 2009

Kurs na maklera inaczej – czyli stowarzyszenia i szkolenia finansowe

Mimo, iż internet oraz książki są ogromną kopalnią wiedzy na temat wszelkich form inwestowania, to warto korzystać ze szkoleń oraz seminariów. Poznajemy tam ludzi o takiej samej pasji jak nasza i zdobywamy wiedzę wprost od ekspertów i praktyków rynku, często też są to informacje, których w innych źródłach nie znajdziemy.
Śmiało mogę polecić dwa stowarzyszenia „low profit”- czyli takie, w których koszty są naprawdę niskie a większość pokrywają sponsorzy:

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych – najbardziej znane w Polsce stowarzyszenie, działające w głównych miastach Polski. Koszt to jedynie roczna opłata członkowska (60 lub 90zł w zależności od wieku) i po jej uiszczeniu w większości wykładów uczestniczymy za darmo, podczas gdy wstęp dla osób spoza to każdorazowo od 50-100zł. SII ma rozbudowaną bazę sponsorów, oferuje wiele zniżek dla członków, w tym w biurach maklerskich (np. w Aliorze) i księgarniach. Zapraszani są na wykłady maklerzy i analitycy, czyli osoby bezpośrednio z rynku, posiadający praktyczną wiedzę.
Zazwyczaj każde całodniowe szkolenie ma swojego sponsora, co umożliwia im mocne ograniczenie kosztów. I tak przykładowo na Wrocławskim Dniu Inwestycji sponsorem było Cinema City, tam też miały miejsca spotkania, za darmo można było obejrzeć film na koniec, skorzystać z bufetu i dostać najświeższą prasę – w zamian wystarczyło wysłuchać 30 minutowej prezentacji spółki.
Podobnie było innego dnia na prelekcji "Inwestowanie w dobie kryzysu dla zamożnych klientów" - całość przeprowadzona przez Kredyt Bank, stąd obecność ich materiałów promocyjnych.

Byłem już na kilku spotkaniach organizowanych przez SII (tylko we Wrocławiu) i jestem w pełni zadowolony z członkostwa, a koszt składki zwrócił mi się już dawno - szczerze polecam zaznajomić się z ofertą Stowarzyszenia w Waszych miastach!

Stowarzyszenie Analityków Technicznych Rynków Finansowych – działające rok stowarzyszenie, powstałe z inicjatywy Pawła Śliwy - dyrektora sprzedaży DM XTB. Koszty opłat to każdorazowo za szkolenie, ale są to sumy w granicach 100zł, więc praktycznie płacimy tylko za koszty wynajęcia hotelu w centrum miasta na 10 godzin i katering w przerwach kawowych. Na początku miałem obawy, że będzie to poboczny projekt XTB mający na celu promocję, ale nic z tych rzeczy - o tym domu maklerskim nie było ani słowa, a wręcz przeciwnie Paweł dzielił się wiedzą inwestorom niedostępną.

Stowarzyszenie te organizuje spotkania w cyklu AT DAY w głównych miastach Polski, na które zapraszani są eksperci i praktycy rynku. Naprawdę warto pójść jeżeli interesują nas zagadnienia z tematu, który będzie akurat omawiany(program możemy znaleźć na stronie internetowej). Całość jest bardzo dobrze zorganizowana, a i frekwencja o wiele wyższa niż na spotkaniach SII – polecam!Inne szkolenia, które są darmowe lub bardzo tanie to te organizowane przez domy maklerskie.
Przykładowo sam się wybieram za tydzień na szkolenie wspomnianego wyżej XTB we Wrocławiu - jeden dzień jest dniem wstępu wolnego dla wszystkich, drugi tylko dla klientów. Będzie to moje pierwsze szkolenie z XTB, ale program już teraz mi odpowiada.
Polecam sprawdzić czy Wasz dom maklerski organizuje takie szkolenia.

Oczywiście warto też należeć do wszelkich kół naukowych przy ośrodkach akademickich.Płatne szkolenia finansowe.
Nie wspomniałem o nich z kilku powodów. Przede wszystkim nigdy nie polecam czegoś, czego sam nie doświadczyłem – a na żadnym płatnym (w sensie nie "low profit") szkoleniu nigdy nie byłem. Nie chodzi tutaj o cenę, choć jest ona zazwyczaj wysoka, ale specyfikę szkoleń finansowych. Jak wszyscy wiemy wskaźników i metod finansowych mamy wiele, ale nie każda przynosi korzyści - stąd nie potrzebuję, by ktoś mi mówił coś co chcę usłyszeć, a tak często się zdarza. Chciałbym się tam dowiedzieć konkretnie jak inwestować skutecznie, a nie słuchać wiedzy, którą i tak mam w książce, i to od osoby, która żyje z opłat za naukę innych, a nie z inwestycji.
Dlatego wierzę w takie stowarzyszenia jak te Pawła Śliwy, gdzie przychodzi osoba, która uzyskała w konkursie parkiety stopę zwrotu ponad 1000% (tysiąc) – więc mam pewność, że jest to praktyk. Na szkoleniu innych można zbić duże pieniądze - czego dowodem są zwłaszcza amerykańscy spece od motywacji.

Warto odnieść to do szkoleń stricte maklerskich i zadać sobie pytanie czy chcemy by nas uczyli ludzie pracujący w tym zawodzie, czy bezrobotni maklerzy, którzy organizując szkolenia za 3500zł znaleźli sobie sposób na utrzymanie.

3 komentarze:

 1. Szkoda tylko, że w ostatnim czasie SII podniosło opłatę członkowską o 100 procent. Żałuję, że nie zapisałem się na początku roku, tylko czekałem do połowy, żeby zapłacić mniejszą składkę... Ostatecznie odpuściłem, chociaż w najbliższym czasie ponownie przejrzę ofertę, być może wzrost składki członkowskiej poszedł w parze ze zwiększeniem oferty zniżek/szkoleń ??

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze ze do SII zapisałem się bo akurat mieli cykl kilku spotkań/szkoleń we Wrocławiu i to mnie zachęciło.
  Natomiast program jest podawany na około 2 miesiące do przodu więc trzeba od czasu do czasu patrzec, bądź po prostu sie zapisać na newsletter.

  OdpowiedzUsuń
 3. Praktykiem na pewno nie jest gość, który zrobił wirtualną fortunę w wirtualnym konkursie. ZAinwestuj swoje WŁASNE środki, a przekonaqsz się ,ze gra giełdowa i gra za realne pieniądze to zupełnie coś innego.

  Zastanów się jeszcze, czy trader zarabiający krocie w czasie dnia pracy weźmie się za prowadzenie kursu. Po co? aby zdradzić metody dzięki którym zarabia? Aby zwiększyć odsetek wygrywających z innymi?

  OdpowiedzUsuń